From Mageia wiki
Jump to: navigation, search


Rosetta Stone.png
Bu makale Mageia_5_Errata yazısının bir çevirisidir. Son çeviri tarihi: 9.05.2019

Başka dilde olan özgün makale sayfasında çeviri tarihinden sonra yapılan değişiklikler için bu bağlantıyı takip edin.

Sayfa özgün sayfaya göre güncelliğini yitirmişse, bu sayfayı düzenleyerek güncelleştirmeye yardım edin!
Bu sayfa şu dillerde de okunabilir:


Contents

Sunum

Her ne kadar hataları gidermek için oldukça fazla enerji ve zaman harcamış olsak da yayımı uzun süreli ertelemeden bunların hepsini çözmemiz mümkün olmayacaktı. Gerçekten, UEFI desteğini de içeren bir çok nedenden ötürü yayımı oldukça uzun bir süre ertelemiştik.

Aşağıdaki liste katkıda bulunanların vurgulamak ve kullanıcıların karşılaşma ihtimalini azaltmak istedikleri sorunları içermektedir.

Halen geçerli olan tüm sorunların tek tek burada sayılması mümkün değildir.

Kurulum aracı veya yayın süreci ile ilgili (henüz) çözülmemiş tüm hataların ve yenilik önerilerinin tam listesi görüntülemek için kurulum aracı ve sürüm hatalarının tam listesini inceleyin.

Paketlere karşı bildirilmiş olan ve (henüz) çözülmemiş hataların tam listesini ise açık olan tüm cauldron "MGA5TOO" paket hataları sayfasında bulabilirsiniz. (Bu liste sürüm "5" olarak belirlendiğinde "MGA5TOO" etiketi değiştirilmemek kaydıyla yeniden düzenleneme gerektirebilir.)

Bu sayfada yer alan hatalar, Mageia 5 yayınlandığı tarihte halen geçerli olan hatalardır. Bu sayfayı yayından haftalar veya aylar sonra okuyorsanız buradaki hataların mümkün olduğunca bir güncelleme ile giderilmiş olma ihtimalinin bulunduğunu unutmayın.


Klasik yükleyici DVD'leri

UEFI veya BIOS/eski kipi

Notepad.png
Not Edin!
Bir çok bilgisayar UEFI ile gelmekte ise de ayrıca eski (BIOS) kipinde çalıştırılabilmektedir. Kurulum veya yükseltme sırasında yanlış kipte başlatılırlarsa işlem başarısız olacaktır. Lütfen aşağıdaki kısmı okuyun


Önyükleme ekranının altında, F1, F2 v.b. düğmeler mevcutsa eski (BIOS) kipte açılış yapılmıştır.

Önyükleme ekranında bu düğmeler yoksa EFI kipte açılış yapılmıştır.

Lütfen şu yazılara (İngilizce) bakın: Installing on systems with UEFI firmware#BIOS or UEFI firmware

Çalışan (Live) CD/DVD

Notepad.png
Not Edin!
Bazı (genellikle eski) donanımlarda Çalışan CD/DVD' lerin yüklenmesi uzun sürebilir. Bir süre siyah ekran gösterebilir ve/veya bir hata iletisiyle donmuş gibi görünebilirler. Bununla birlikte biraz daha sabırlı olun: Hemen her durumda Çalışan CD/DVD yüklemeye devam edecek ve doğru çalışacaktır.


Önyükleme seçeneklerinin seçimi

 • Çekirdek seçeneklerini değiştirmek için F2-F6 kılavye tuşlarını kullanmak aynı zamanda genel seçimi önyükleme' den kurulum seçeneğine kaydırmaktadır.


( Bkz: 5263 numaralı hata kaydı ) .

ÇalışanCD kipinde devam etmek için çekirdek seçeneklerindeki "install" (kurulum) parametresini elle silerek veya yön tuşlarını kullanmak suretiyle "boot" (önyükleme) seçeneğini işaretleyerek bu sorun aşabilirsiniz.
 • ÇalışanCD önyükleme menüsündeki "Sabit Diskten Başlat" seçeneği, iso imajı bir virtualbox konuğunda çalıştırılmışsa veya imaj USB belleğe atılmışsa çalışmamaktadır.


( Bkz: 16038 numaralı hata kaydı )


GNOME çalışan (live) iso'lar

 • Önyükleme sürecinin "Oh no! Something has gone wrong" ("Olamaz, bir şeyler ters gitti") şeklinde bir iletiyle sonlanmasına neden olan birden çok muğlak durum vardır. Bu sorunun USB bellekten çok DVD' den çalıştırıldığında ve "Kurulum" yerine "Çalışan" seçeneği seçildiğinde ortaya çıkma ihtimali daha yüksektir. Bu sorunu aşamıyorsanız, Gnome' u kurmak için Çalışan CD/DVD yerine Klasik ISO' ları kullanmanız önerilir.
 • Kurulumdan sonra, kök parolasını ve bir kullanıcı adı + kullanıcı parolası ayarlandıktan hemen sonra GNOME başlatılamamaktadır. Bilgisayarı yeniden başlatmanın bu sorunu çözdüğü bildirilmiştir. #14489 sayılı hata girdisindeki 4. yoruma bakın ki bu aslında


( Bkz: 13687 numaralı hata kaydı ) ile ilgilidir.

 • GNOME Çalışan CD ISO imajlarında bulunan GTK+2 temasının hatalı yapılandırılması nedeniyle LibreOffice ve Firefox gibi GTK+2 uygulamaları GNOME' un öntanımlı teması olan Adwaita teması yerine GTK+2 için öntanımlı tema olan Raleigh ("blocky") temasını kullanmaktadırlar. Bu durum hem Çalışan CD ISO imajlarını hem de Çalışan CD ile yapılan kurulumları etkilemektedir. Ancak, bu sorunu en azından kurulu sistemlerde gidermek üzere bir güncelleme en kısa sürede yayınlanacaktır. Sorunun geçici çözümü olarak, gnome-tweak-tool uygulaması ile tüm GTK+ uygulamalarının temasını Adwaita olarak ayarlayabilirsiniz.

KDE çalışan (live) iso'lar

Şu aşamada KDE Çalışan CD ISO imajları ile ilgili bir sorun bildirilmemiştir.

Bütün Çalışan CD/DVD ISO İmajları

Hibrit ekran kartları olan bilgisayarlar

Çalışan CD/DVD ISO imajları, hem tümleşik GPU hem de ayrı bir ekran kartı bulunduran dizüstü bilgisayarlarda grafiksel arayüzü (X) başarısız olabilirler. Örneğin, bu durumla NVIDIA Optimus teknolojisini barındıran dizüstü bilgisayarlarda karşılaşılabilir.

Sorunun etrafından dolanmak için bu durumla ilgili oluşturduğumuz özel bir önyükleme parametresini çekirdek parametrelerine ekleyebilirsiniz: "optimus".Notepad.png
Not Edin!
KDE Çalışan CD/DVD ISO imajlarında KDE' nin öntanımlı olan yerine yeni ve boş bir etkinlikle başlaması bilinen bir sorundur. En azından, bu sorun simsiyah bir ekranla karşılaşmaktan daha iyi olup sorun kolaylıkla KDE içinden çözülebilmektedir.


Ayrıca, rd.blacklist= ve xdriver= çekirdek parametrelerinin bir karışımını kullanabilirsiniz.48px-Pencil.png
ÖRNEK :

Intel + NVIDIA için:

rd.blacklist=nouveau rd.blacklist=nvidia xdriver=intel.
Bu parametreler, sistemi intel sürücüsünü kullanmaya zorlar.


 • Bu başarısız olursa (ve UEFI kipte değilseniz; çünkü UEFI kipte vesa sürücüsü yoktur), vesa sürücüsünü deneyebilirsiniz:
rd.blacklist=nouveau rd.blacklist=nvidia xdriver=vesa ( Bkz: 15734 numaralı hata kaydı )


Optimus için aşağıdaki NVIDIA Optimus Desteği ve Bilinen Sınırlamalar bölümüne bakınız.

Yükleyici Sorunları

Eski bir BIOS bilgisayara kurulum yaptığınızdan emin olmadığınız takdirde öncelikle lütfen UEFI veya BIOS/eski kipi yazısını okuyun.

Windows 7 (belki de Eski BIOS kipinde kurulum yapıldığında Windows 8) ile ikili önyükleme

Grub bazı sistemlerde Windows 7/8 işletim sistemlerini algılamamaktadır

( Bkz: 16138 numaralı hata kaydı )


Bazı durumlarda, kurulum sırasında grub Windows' u önyükleme menüsüne eklememektedir.

Bu sorun Mageia'yı başlatmak suretiyle şu şekilde çözülebilir:

 • {{Mageia Denetim Merkezi > Önyükleme > Önyükleme sistemini ayarlayın}}
 • "İleri" düğmesine tıklayın.
 • "Ekle" düğmesine tıklayın.
 • "Diğer işletim sistemi (Windows...)" seçin
 • Kayan menüden doğru Windows önyükleyici disk bölümünü (muhtemelen /dev/sda1 veya /dev/sda2) seçin.

UEFI Kurulumu

Mageia 5 geliştirme sürecinde oldukça geç bir zamanda yapılan çok fazla değişiklik nedeniyle resmi kurulum klavuzu güncellenememiştir. UEFI yüklü bilgisayarlarda kurulum yönergeleri için sürekli güncel tutulan UEFI yazılımı bulunan sistemlerde kurulum yazısına bakın.

Genel olarak ESP, /boot/EFI dizinine bağlanmayı gerektirir. Kişiselleştirilmiş bir disk bölümlendirmeniz varsa açılır menüde bu dizin bağlama noktası olarak önceden seçili olacaktır. Bu dizin menüde yoksa dizin girdisini elle yazmanız gerekebilir.

Hem ÇalışanCD hem de Klasik ISO kurulumlarında, hem önyükleme yapılandırması hem de önyükleyici kurulumu 10 dakika sürebilir. Bu sırada boş bir ekran görüntülenebilir. Bu sorun os-prober uygulamasından kaynaklanmaktadır ve çözüm üzerinde çalışılmaktadır.

Raid bölümünde disk bölümlendirme

Yeni bir RAID 0 sisteme kurulum yapmak, ( daha az sayıda disk bölümü ile sorunsuz çalışsa da) 5. disk bölümü oluşturmaya çalışıyorsanız sorunlara yol açabilir. Bu sorunun çevresinden dolanmak için şu yol izlenebilir:

Kurulum aracı, bir RAID 0 sürücüsündeki önceden mevcut MS-Windows disk bölümleri ile rahatlıkla çalışabilir. Bu nedenle elle windows disk bölümünü yeniden boyutlandırmasına izin vererek, gerekli olmayan windows disk bölümlerini (meselea D:\) ve nihayet bunları linux disk bölümleri ile değiştirerek kurulum yapılabilir. Bu işlemlerden önce Windows' un temiz şekilde ve tamamıyla kapalı olduğundan emin olun.


( Bkz: 15791 numaralı hata kaydı ) .

NTP eşitlemesi her zaman etkinleştirilmektedir

Kurulum sonunda bir özet ekranı NTP eşitlemesi ile ilgili bir ayar sunmaktadır. (At the end of the installation, a summary shows a setting about NTP syncing ("Zaman Dilimi" düğmesine tıklayın ve sonra İleri/Sonraki düğmesine).

Bu ayar yine de etkili olmamaktadır: NTP eşitlemesi her şekilde etkinleştirilmektedir.

Lütfen "Yazılım Sorunları" bölümündeki Zamanı ayarlama girdisini okuyun.


( Bkz: 15534 numaralı hata kaydı )


Yükseltme Sorunları

Sistem kullanıcısının kimlik numarası (ID) sınırındaki değişiklik oturum açmayı etkilemektedir

MGA5 ile sistem kullanıcısı kimlik numarası (id) sınırı 500 yerine 1000 olmuştur. Bu değişiklik diğer dağıtımlarla uyum sağlamaktadır. Böyle bir ayrımın kendisi zayıf bir tasarım olsa da buna bağlı kalmak durumundayız. Yükseltme öncesindeki sistemde kullanıcılarınız 500 ile 1000 aralığında oluşturulmuşlarsa yine beklenen şekilde çalışmaya devam edecek ve grafiksel giriş yöneticilerinde görüntüleneceklerdir. Ancak, bu tip kullanıcılar için özel, kullanıcı odaklı günlüklemede oturum açmak mümkün olmayacaktır. Kullanıcınız için günlükleme çıktısını görüntülemek istiyorsanız basitçe kök olarak journalctl -b _UID=$UID komutunu çalıştırın.

Ağ arabirimi isimleri

DVD kullanarak yükseltme yapıldığında, "Özet > Güvenlik Duvarı" aşamasında, eski ve yeni ağ arabirimi isimleri (mesela eth0 + enp5s0f0) görüntülenmektedir. Bilgisayar yeniden başlatıldığında sistemde sadece eski isimlendirme görünmektedir.


( Bkz: 12316 numaralı hata kaydı ) .

/boot disk bölümündeki boş alanın denetlenmesi

/boot dizini ayrı bir disk bölümündeyse (mesela şifrelenmiş sistem) ufak boyutlu ve otomatik çekirdek güncellemeleri ile dolmuş olabilir. Yükseltme sırasında, disk bölümü doluysa işlem initrd oluşturulma aşamasında başarısız olmaktadır.

Bu nedenle, disk bölümü ayrı ise en az 40 MB boş alanın olduğundan emin olun.

Geçici Çözüm: Bu sorunla karşılaştığınızda tty2 sanal terminaline girip elle boş yer açın. Sonra kurulum aracının başarısız olduğunu bildirdiği komutu aynen çalıştırın. Kurulum aracına geri dönün ve İleri düğmesine tıklayın. Sorun çözülecektir.


( Bkz: 12012 numaralı hata kaydı )


Yazılım Sorunları

Yerelleştirme

GNOME üzerinde ise masaüstü oturumunda öntanımlı bir giriş yöntemi ayarlanmamaktadır.


( Bkz: 15793 numaralı hata kaydı ) . Bunu Ayarlar' dan yapmanız gerekmektedir.

 • Kullanıcının dili Çince, Japonca veya Korece ise, pcmanfm-qt veya LXQT masaüstü kuruluysa; pcmanfm-qt dosya ve dizin isimlerini küçük resim görünüm kipinde göstermeyecektir. Bunun nedeni yeni öntanımlı CJK yazıtipi "Source Han" kullanılmasıdır. Bu sorunun çevresinden görünüm ayarlarında farklı bir öntanımlı yazıtipi seçerek veya CJK karakterlerini sunan bir başka yazıtipi paketi; google-droid-sans-fonts, fonts-ttf-chinese-opendesktop, fonts-ttf-japanese(sadece Japonca için) veya fonts-ttf-korean(sadece korece)kurarak dolanılabilir. fonts-otf-source-han sonradan kaldırılabilir.


( Bkz: 16043 numaralı hata kaydı )


Spice vdagent (KVM/XEN)

spice-vdagent' in çalışabilmesi için konuk oturumlarını "pci=nomsi" çekirdek parametresi ile açmalısınız. Bunu yapmazsanız spice konuk soketi örneklenemeyecek ve spice-vdagent ev sahibi arabirimine bağlanamayacaktır.

Enlightenment

Enlightenment 0.18.8 sürümüne güncellenmiştir.

Mageia araçları polkit ajanı eksikliği nedeniyle E18 üzerinde başlatılamamaktadır.

Enlightenment, öntanımlı olarak /etc/xdg/autostart altındaki uygulamaları kendiliğinden başlatmamaktadır. Bunun anlamı herhangi bir polkit ajanının da başlatılmamış olmasıdır. Mageia 4 sürümünden beri tüm Mageia araçları polkite taşınmıştır.

Kullanıcılar bir polkit ajanını ya menü > ayarlar > tümü > uygulamalar > açılışta başlat yoluyla etkinleştirmeli ya da komut satırından etkinleştirmelidirler:Konsole.png
[kullanıcı@bilgisayar ~]$ echo "/etc/xdg/autostart/polkit-mate-authentication-agent-1.desktop" >> ~/.e/e/applications/startup/.order
[kullanıcı@bilgisayar ~]$ _


Ayrıntılı bilgi için: hata 13029

KDE

 • KDE Frameworks 5 / Plasma 5 kurmak için:
task-plasma5 uygulamasını kurmak için Yazılım Kur ve Kaldır-icon.png Yazılım Kur ve Kaldır aracını çalıştırın ve task-plasma5 paketini arayın.

Bu paketi seçin ve Uygula düğmesine tıklayın. Yardım


Yönetici yetkileriyle komut satırında çalıştacağınız şu komutla da paketi kurabilirsiniz :

Konsole.png
[root@bilgisayar ~]# urpmi task-plasma5
[root@bilgisayar ~]# _

böylece KDE4 sisteminizden kaldırılacak ve Plasma5 kurulacaktır.

 • KDE' deki Tümleşik (ekran klavyesi) Erişebilirlik Paketi KDE GUI araçlarının kök olarak açılmasının 120 saniye kadar sürmesine neden olmaktadır. KDE Gui araçlarını, mesela Dolphin, Kate, Kwrite v.b, kök olarak düzenli şekilde kullanıyor ve Ekran klavyesini kullanmak istiyorsanız bu gecikme sorunu qtatspi-plugin package paketini kaldırmakla çözülebilir. Bu, ekran klavyesinin bir iki farkedilmeyecek özelliğini devre dışı bırakacaktır. Lütfen 11975 sayılı hata kaydına bakın.


 • KDM giriş yöneticisinde kılavyenin sağında (varsa) rakam tuşlarını kullanmak istiyorsanız numlock paketini kurmanız gerekmektedir


( Bkz: 15719 numaralı hata kaydı ) .

GNOME

 • Lütfen GNOME'un şu anki sürümünün X sunucusunda kurgulama (composite) eklentisinin etkinleştirilmesini *gerektirdiğini* not edin. Gerek desteklenmeyen X sürücüleri gerekse Mageia Denetim Merkezinden "yarı-geçirgenlik" özelliğinin devre dışı bırakılmış olması nedeniyle kurgulama etkinleştirilmemişse gnome oturumu açılmayabilir.
 • Kurulum aracında dokunmatik fare sürücüsünün (touchpad) dokun-tıkla özelliği etkinleştirilse de GNOME altında öntanımlı olarak devre dışı kalmaktadır. Bu özelliği, Fare ve Dokunmatik Fare Sürücüsü ayarlarından etkinleştirebilirsiniz.
 • Bazı aygıtlar, özellikle kameralar ve telefonlar, USB üzerinden bilgisayarla iletişim kurmak için MTP protokolünü kullanmaktadır. Dosyalar' da bu aygıtlar ön tanımlı olarak algılanmamaktadır. Bunların çalışabilmesi için ayrıca gvfs-mtp paketi sisteme kurulmalıdır:
gvfs-mtp uygulamasını kurmak için Yazılım Kur ve Kaldır-icon.png Yazılım Kur ve Kaldır aracını çalıştırın ve gvfs-mtp paketini arayın.

Bu paketi seçin ve Uygula düğmesine tıklayın. Yardım


Yönetici yetkileriyle komut satırında çalıştacağınız şu komutla da paketi kurabilirsiniz :

Konsole.png
[root@bilgisayar ~]# urpmi gvfs-mtp
[root@bilgisayar ~]# _

XFCE

LXDE, LXQT ve RazorQT

LXQT, razorqt masaüstü ortamının veliahtıdır. Aynı gibi görünse de oldukça çok masaüstü işlevselliği eklenmiştir. Bir çok uygulama LXDE' den gelmekle birlikte QT sürümüdür. Şu anda LXDE' nin ayrı bir masaüstü ortamı olarak geliştirilmesinin sürdürülüp sürdürülmeyeceği tartışılmaktadır. Razorqt depolardan kaldırılmış olup kullanıcılar Mageia 5' e yükseltme yaptıklarında LXQT edineceklerdir.

Cauldron kullanıcıları için lxmenu-data paketinin önce elle kaldırılarak sonra yeniden kurulması gerekebilir.

lxmenu-data paketinin sürüm numaralandırılması düzeltilmiştir. Sisteminizde 0.7 veya 0.8 sürümü kuruluysa düzeltilmiş lxmenu-data-0.1.4-1.mga5 paketini edinmek için şu komutu çalıştırmanız yeterlidir.

Konsole.png
[root@bilgisayar ~]# rpm -e --nodeps lxmenu-data

[root@bilgisayar ~]# urpmi lxmenu-data

[root@bilgisayar ~]# _


Bu işlem, Mageia 4' ten yükseltmede gerekli değildir.

LXQT, Klasik DVD ile kurulumda doğrudan seçilerek kurulabilir.

Daha fazla bilgi için İngilizce olan Razor-qt' yi LXQt ile değiştirmek yazısını okuyun.

LXDE

 • Mageia 4 üzerinde /etc/xdg/menus/applications.menu menu dosyasını kullanmaktaydık; çünkü /etc/xdg/menus/lxde-applications.menu menü dosyası mevcut değildi. Bu nedenle ~/.config/lxsession/LXDE/desktop.conf dosyasında, [Environment] kısmında, "menu_prefix=lxde-" girdisi mevcutsa bir önemi yoktu. Mageia 5 üzerinde ise LXQt masaüstü /etc/xdg/menus/lxde-applications.menu dosyası sunmaktadır. Bu nedenle /etc/xdg/menus/applications.menu menü dosyasını kullanmaya devam edebilmek için yapılan bazı değişiklikler Mageia 4' ten yükseltme yapılırken sorun yaratabilir: LXDE üzerinde oturum açtığınızda menü erişilebilir durumda değilse ~/.config/lxsession/LXDE/desktop.conf dosyasını bir metin düzenleyici ile açarak [Environment] bölümünde şu değişikliği yapın:
"menu_prefix=lxde-" girdisini bulun, (tırnak işaretleri olmadan) "menu_prefix=" olarak değiştirin ve sonra oturumu kapatıp yeniden açın. Menü artık erişilebilir durumda olmalıdır.
 • Ekran koruyucu, failed to load module "canberra-gtk-module" şeklinde bir GTK hata iletisi gösterirse 64 bit sistemler için lib64canberra-gtk0 veya 32 bit sistemler için libcanberra-gtk0 paketini kurarak sorunu giderebilirsiniz.
 • Bilgisayarı kapatma veya yeniden başlatma süreci normalden uzun sürmektedir. Bunun nedeni ise LXDM giriş yöneticisinin systemd tarafından gönderilen SIGTERM sinyalini düzgün olarak işleyememesidir.


( Bkz: 15168 numaralı hata kaydı ) .

 • LXDE masaüstünde ilk kez oturum açıldığında ekran koruyucu derhal ekranı kilitleyebilir hat kaydı 15460.
 • Otomatik oturum açma işlevini kullanıyorsanız LXPanel' de gösterilen klavye türü başka türlü ayarlanmış olsa da US (Amerikan kılavye düzeni) olarak görüntülenmektedir


( Bkz: 14622 numaralı hata kaydı )


 • Masaüstü tercihleri > Masaüstü Simgeleri menüsünde masaüstünde çöp kutusunun görüntülenmesi etkinleştirildiğinde masaüstünde iki adet çöp kutusu simgesi görüntülenmektedir.


( Bkz: 14210 numaralı hata kaydı )


Cinnamon

 • Bir sanal makinede, makine 2B grafik hızlandırma desteği sunmuyorsa Cinnamon korumalı kipte başlamaktadır.


( Bkz: 15991 numaralı hata kaydı )


Mate

 • Bluez5 ile uyumsuzluğu nedeniyle mate-bluetooth ve mate-file-manager-sendto-bluetooth paketleri depolardan kaldırılmıştır. Mate geliştiricileri, bluez5 ile tam uyumlu hale getirilmiş olan Blueman uygulamasının kullanılmasını önermektedirler. Blueman şu anda bluez5 desteği ile alfa aşamasında geliştirilmektedir ve çalışan bir git sürümü Mageia 5 depolarına eklenmiştir. Mate masaüstü üzerinde mavidiş desteğini kullanmak isteyenler, blueman paketini kurmalıdırlar:
blueman uygulamasını kurmak için Yazılım Kur ve Kaldır-icon.png Yazılım Kur ve Kaldır aracını çalıştırın ve blueman paketini arayın.

Bu paketi seçin ve Uygula düğmesine tıklayın. Yardım


Yönetici yetkileriyle komut satırında çalıştacağınız şu komutla da paketi kurabilirsiniz :

Konsole.png
[root@bilgisayar ~]# urpmi blueman
[root@bilgisayar ~]# _
 • Panelin çekmece uygulamacığında şu sorun bildirilmiştir: Çekmece uygulamacığı panele eklendiğinde ve içi diğer uygulamacıklarla doldurulduğunda ekran boyunca uzayabilmekte ve panel simgesi kaybolabilmektedir. Bu sorun, Mate geliştiricilerince bilinen bir sorun olup çözülmesi için çalışılmaktadır. Daha fazla bilgi için lütfen bkz:Mate Github Issue 44 ve Mate Github Issue 120


XFCE

Mageia 5 sürümünde, önceki sürümde öntanımlı uygulama olan xfce4-mixer yerine öntanımlı ses karıştırıcı uygulaması olarak pnmixer kullanılmaktadır. Bu nedenle önceki sürümlerden yükseltme yapıldığında iki ayrı ses karıştırıcı uygulamacığı panelde görüntülenebilir. Her iki uygulama da birlikte kullanılabileceğinden hangisini kullanmayı arzu ederseniz diğer uygulamayı sistemden kaldırabilirsiniz.


( Bkz: 15784 numaralı hata kaydı )


dkms-iscsitarget

dkms-iscsitarget, yerine targetcli kullanılmak üzere depolardan kaldırılmıştır.

autofs

Autofs "/net/hostname" özelliğini yapılandırmak için /etc/autofs/auto.master dosyasındaki /net satırını yorum haline getirmeniz gerekir. Ancak şu anki /net -hosts satırı yanlıştır.

çalışması için şu satırla değiştirin

/net /etc/autofs/auto.net

Bu sorun bir Redhat Hatası ile ilgilidir.

sddm

sddm kılavye düzeni için A.B.D bayraığını görüntülemektedir. Ancak ilk harf tuşlandığında doğru kılaye düzenini kullanmaktadır.


( Bkz: 15357 numaralı hata kaydı )


Grub2

Drakboot içindeki destek

Grub2, drakboot (Mageia Denetim Merkezi ve kurulum aracında da kullanılan önyükleme yapılandırma aracı) tarafından desteklenmektedir. Daha fazla gelişmiş seçenek kullanmaya gereksinim duyarsanız /usr/share/doc/grub2/README.Mageia dosyasında açıklanan grub2' ye özgü yöntemleri kullanmanız önerilir.


( Bkz: 9627 numaralı hata kaydı )


Çekirdek seçenekleri

Bazı özel grafik kiplerinin drakboot yardımıyla veya elle /etc/default/grub dosyasında aşağıdaki gibi eklenmesi gerekebilir:

 GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="splash quiet vga=792 nokmsboot resume....."
Notepad.png
Not Edin!
/etc/default/grub dosyasında gerekli değişikliği yaptıktan sonra update-grub veya update-grub2 komutunu kök olarak çalıştırmalısınız.


Grub2 ve UEFI

UEFI kullanan bir sistemde kurulabilecek tek önyükleyici Grub2' dir. Önyükleyici ESP disk bölümüne kurulacaktır. MBR üzerine bir işlem bulunmamaktadır.


( Bkz: 16058 numaralı hata kaydı )


Çoklu Önyükleme (PC-BIOS)

Drakboot veya kurulum aracı kullanılarak çoklu önyükleme için grub2 bir disk bölümüne kurulurken disk bölümünün önyükleme sektörüne hiç bir şey yazılmamaktadır. Çünkü engelleme listelerinin kullanılması nedeniyle güvenilirlik yönünden bu şekilde bir işlem tavsiye edilmemektedir. Bu sektörler, bazı sistem gereçleri tarafından üzerine yazılma riski taşırlar ve bazı dosya sistemlerinde bu sektörlere yazmak mümkün dahi olmayabilir. Bunun yerine grub2 çekirdeği /boot/grub2/i386-pc/core.img olarak yazılmakta ve kendisine tahsis edilmiş bir birincil önyükleyiciden (ya da bir başka sistemden) eski grub veya grub2 tarafından kullanılabilmektedir.48px-Pencil.png
ÖRNEK :

Mesela grub2' nin sda7 disk bölümüne kurulduğu bir Mageia sistemi başlatmak için eski grub menu.lst dosyasındaki girdi aşağıdaki gibi olmalıdır:

title Mageia 5 on sda7
root (hd0,6)
kernel /boot/grub2/i386-pc/core.img
48px-Pencil.png
ÖRNEK :

Elle oluşturulmuş /boot/grub2/grub.cfg (özgülenmiş bir birincil önyükleyici için) dosyasındaki girdi veya otomatik oluşturulmuş bir /boot/grub2/grub.cfg dosyasına eklenecek girdi şöyle olmalıdır:

menuentry 'Mageia 5 on sda7' {
root=(hd0,msdos7)
multiboot /boot/grub2/i386-pc/core.img
}
48px-Pencil.png
ÖRNEK :

/boot dizini ayrı bir disk bölümündeyse (mesela kök dizin için btrfs dosya sistemi kullanıldığından dolayı gerekiyorsa) o zaman uygun bir girdi (/boot dizini sda6 disk bölümü üzerinde olduğunda) aşağıdaki gibi olmalıdır.
Ayrıca çoklu önyükleme konumunun da değiştiğini not edin:

menuentry 'Mageia-5 (btrfs root)' {
root=(hd0,msdos6)
multiboot /grub2/i386-pc/core.img
}


Grub2' nin eski grub üzerindeki önemli avantajlarından biri de güvenilir olmayan aygıt eşleştirmeleri bilgisine ihtiyaç duymadan sadece disk bölümü etiketlerini kullanabilmesidir.48px-Pencil.png
ÖRNEK :

Bir Mageia kök disk bölümü 'mageia-4' olarak etiketlenmişse (/boot dizini ayrı bir disk bölümünde olmadığı varsayıldığında) aşağıdaki girdiler kullanılabilir:

menuentry 'Mageia 5' {
search --no-floppy --label --set=root mageia-5
multiboot /boot/grub2/i386-pc/core.img
}

Notepad.png
Not Edin!
Disk bölümü önyükleme kaydı grub2 tarafından kullanılmadığından her ikisi de kurulu olduğunda eski grub tarafından kullanılabilir ve bu şekilde iki ayrı birincil menü girdisi üzerinde hem zincirleme yüklemesi (chainloading) ile eski grub' a hem de çoklu önyükleme ile grub2' ye giriş yapılabilir.


En ufak kurulumlar

Grub2' nin en ufak şekilde kurulması gerekirse urpmi grub2 --no-recommends komutu kullanılabilir. Bu komutla {{pkg|os-prober} ve grub2-mageia-theme paketleri kurulmayacaktır. Böylece grub2 sadece metin tabanlı menü görüntülenecek ve diğer işletim sistemleri menüde listelenmeyecektir.
Kurulmayan bu paketler sonradan kurularak update-grub komutunun çalıştırılması ile etkinleştirilebilirler.

KDE Çıkış Menüsü

Çıkış > Yeniden Başlat alt menüsündeki KDE seçeneklerini (sarı simgeye tıklanarak, metne değil, erişilir) grub2 ile kullanmak için /etc/default/grub dosyasına şu girdi eklenmelidir:

 GRUB_DEFAULT=saved

Bu işlemden sonra update-grub komutu çalıştırılarak değişikliklerin bir sonraki açılışta etkin olması sağlanmalıdır.

Ayrıca, Sistem ayarları > Sistem Yönetimi > Giriş Penceresi > Kapatma Sekmesi > Açılış Yöneticisi ayarlarında grub2 seçilmelidir.

Bunun için KDM giriş yöneticisi olarak seçilmelidir. Bunu da Mageia Denetim Merkezindeki drakdm aracı kullanarak yapabilirsiniz.

Evolution

Evolution kurulduğunda bir bağımlılık eksikliği nedeniyle SSL/TLS gerektiren hesaplar yapılandırılamamaktadır. Evolution hesap parolasını sormamaktadır.


( Bkz: 15971 numaralı hata kaydı ) .

Bu sorunu çözmek için güncellenmiş evolution paketinin yayınlanmasını bekleyebilir veya elle 64 bit sistemler için lib64glib-networking, 32 bit sistemler için libglib-networking paketini kurabilirsiniz.

Roundcubemail

Yeni php-5.6, Roundcubemail' in sertifikaları bulmasına izin vermemektedir. Bu yüzden kullanıcı oturum açarken doğrulama işlemi başarısız olmaktadır. Bu sorunu aşmak için /etc/php.ini dosyasını düzenlenmeli ve aşağıdaki satır [openssl] bölümüne eklenmelidir:

openssl.cafile=/etc/pki/tls/certs/cyrus-imapd.pem


KVM altındaki Mageia konukları

Bir KVM sanal makinesinde QXL ekran kartı modeli kullanmak, bir Mageia 4 konuğunun sanal terminaller arası geçişte çökmesine neden olabilir.


( Bkz: 14607 numaralı hata kaydı )

Geçici bir çözüm olarak, konukta modeset=0 parametresini qxl çekirdek modülüne geçirerek çekirdek kip ayarlama (KMS) devredışı bırakılabilir. Bunu kök olarak şu komutları çalıştırmak suretiyle yapabilirsiniz:

Konsole.png
[root@bilgisayar ~]# echo 'options qxl modeset=0' >> /etc/modprobe.d/qxl-no-kms.conf
[root@bilgisayar ~]# _


sonra kök olarak initrd imajını dracut kullanarak yeniden oluşturmalısınız:

Konsole.png
[root@bilgisayar ~]# dracut --force
[root@bilgisayar ~]# _


Bilgisayar yeniden başlatıldığında, konuk çökme yaşamadan sanal terminaller arasında geçiş yapabilir.

Drakfirewall, NFS için bağlanmış portları açarken başarısız olmaktadır

Drakfirewall ile güvenlik duvarının ayarlanması esnasında NFS için port açmak üzere "NFS" seçeneği işaretlendiğinde drakfirewall doğru portu açmakta başarısız olmaktadır. (Görünüşe göre istenen portlar yerin öntanımlı olan 4003 portu açılmaktadır.)


( Bkz: 14550 numaralı hata kaydı )


Zaman ayarları

Öntanımlı olarak saat eşitlemesi etkin olduğundan (bakınız: bu belgenin kurulum sorunları bölümündeki NTP eşitlemesi her zaman etkinleştirilmektedir sorunu) hem Mageia Denetim Merkezi' nde hem de KDE' nin Zaman ve Tarih ayarlarında zamanı ayarlamak mümkün olmamaktadır.


( Bkz: 15534 numaralı hata kaydı )


Bu sorunun çevresinden dolaşmak için kök olarak aşağıdaki komut çalıştırılabilir:

Konsole.png
[root@bilgisayar ~]# timedatectl set-ntp false
[root@bilgisayar ~]# _


Bu komut çalıştırıldıktan sonra zamanı hem Mageia Denetim Merkezi' nde hem de KDE' nin Zaman ve Tarih ayarlarında yapılandırabilirsiniz.Notepad.png
Not Edin!
Panel saatlerinin güncellenmesine kadar bir gecikme olabilir. Yeni zaman ayarı komut satırında date veya timedatectl komutları ile derhal denetlenebilir. Ayrıca, daha geç bir zamanın ayarlanması ekran koruyucuyu devreye sokabileceğini unutmayın.


bacula, /usr/sbin/bacula-checkconf dosyasında bir bağımlılık eksik olduğundan sorun yaşayabilir

bacula-fd, /usr/sbin/bacula-checkconf dosyası için bacula-dir üzerinde bağımlılık eksikliği bulunduğundan çalışmayabilir.

Bu sorun yayın dondurma (paketlere müdahalenin yasaklandığı yeni Mageia sürümünün hemen öncesi dönem) döneminde keşfediliğinden yeni bir güncelleme ile giderilecektir. O zamana kadar elle bacula-dir paketi kurularak sorun çözülebilir.


( Bkz: 16022 numaralı hata kaydı )


PulseAudio dbus-protocol modülü kullanımında sorunlar vardır

Diğer pulseaudio modülleri veya uygulamaları pulseaudio dbus-modulünü kullanmaya çalıştıklarında dbus modülünün yüklü olmadığı şeklinde bir hata verebilmektedirler. Bu sorun ile ilgili henüz bir çözüm mevcut değildir ancak pulseaudio bakımcımız sorun üzerinde çalışmaktadır.


( Bkz: 14709 numaralı hata kaydı )


Lightdm, XFCE ve MATE ile ilk açılışta sadece gri arka plan görüntülemektedir

Lightdm, XFCE ve MATE ile ilk açılışta sadece gri arka plan görüntülemektedir ancak bir sonraki oturum açılışında bu sorun tekrarlanmamaktadır.


( Bkz: 15722 numaralı hata kaydı )


Donanım Sorunları

Fare hareket ettirildiğinde görüntüde bozulma oluşabilir

Bazı donanımlarda ve sadece 64 bit ISO imajı kullanıldığında; kurulum aracında fare hareket ettirildiğinde görüntü bozulmaları gözlemlenmiştir. Bu sorunun etrafından çekirdek satırında bir başka çözünürlük (mesela vga=788 yerine vga=787 (15bpp)) seçilerek dolaşılabilir.


( Bkz: 15253 numaralı hata kaydı )


Öntanımlı cpufreq yöneticisi performance olarak ayarlıdır; bazı AMD ve eski model Intel kullanıcılarının ondemand yöneticiye geçmeleri gerekebilir

( Bkz: 13368 numaralı hata kaydı ) ,


( Bkz: 14584 numaralı hata kaydı )

ve ayrıca Bkz: Forum konusu 

Öntanımlı cpufreq yöneticisi /etc/sysconfig/cpupower dosyasında performance (üst düzey verimlilik) olarak ayarlanmıştır. Çünkü Intel işlemciler ya performance veya powersave (güç tasarrufu) yöneticilerini desteklemektedir.

Önceki öntanımlı yönetici olan ondemand (gerektiği anda) yönetecisi ile cpufreq hizmeti önyükleme sırasında başarısız olacaktır.

AMD işlemci kullananlar ondemand yöneticisine geçmek isteyebilirler. Aksi halde işlemci son hızda çalışacak ve yüksek fan devri gerektirecektir.

Oturum sırasında aşağıdaki komutla cpufreq yöneticisi ondemand olarak bilgisiyar yeniden başlatılana kadar ayarlanabilir:

Konsole.png
[root@bilgisayar ~]# cpupower frequency-set -g ondemand
[root@bilgisayar ~]# _


Yeni yönetici ayarı şu komutla denetlenebilir:Konsole.png
[kullanıcı@bilgisayar ~]$ cpupower frequency-info
[kullanıcı@bilgisayar ~]$ _


Bu değişikliğin kalıcı olması için /etc/sysconfig/cpupower dosyasını elle düzenleyerek performance ayarını ondemand olarak değiştirmelisiniz.

Müseccel AMD/ATI sürücüsü (fglrx) yeni Xorg ile sorun yaşayabilir

Bu sorunun çevresinden Xorg' un kendi ati veya vesa sürücüsünü kullanarak dolanabilirsiniz.

Bazı Radeon donanımları ile DVD kurulumunda muhtemel önyükleme hatası

Bazı muğlak durumlarda, DVD ile önyükleme işlemi "gdm-Xorg-:0[1519]: (EE) AIGLX error: dlopen of /usr/lib64/dri/r600_dri.so failed (/usr/lib64/dri/r600_dri.so: undefined symbol: _glapi_tls_Dispatch)" iletisi ile sonlanmaktadır. Bu sorunun şimdilik bilinen tek çözümü ISO imajının USB belleğe atılarak USB bellekten kurulumun denenmesidir.

Wacom Tablet "BAMBOO PAD CTH-301 / K" çalışmamaktadır

Çekirdek bu aygıtı yönetmek için hazır durumda değildir. Çekirdek (kernel) 4.1 sürümünü beklemek gerekebilir.


( Bkz: 15459 numaralı hata kaydı )


Nouveau ve KDE alındaki eski donanımlar OpenGL 2.0 ile uyumsuzdur

Bazı eski ekran kartları, OpenGL 2.0 ile uyumlu oldukları reklamı yapılmış olsa bile, Sistem ayararı > Masaüstü Efektleri > Gelişmiş > Kurgulama Türü ayarlarında daha düşük olan OpenGL 1.2 olarak ayarlanmayı gerektirebilir.


( Bkz: 15462 numaralı hata kaydı )


Ekran, KDE başlangıcında okunamaz durumdaysa Alt+Shift+F12 tuşlarına aynı anda basarak efektleri devre dışı bırakıp yukarıdaki ayarlamayı yapmak gerekmektedir. Masaüstü efektleri aynı kısayol kullanılarak yeniden etkinleştirilebilir. + Daha fazla bilgi için http://userbase.kde.org/Desktop_Effects_Performance adresindeki "OpenGL Version" başlığına bakınız.

Kaynak

https://wiki.mageia.org/en/Mageia_5_Errata

Çeviren: Fırat Kutlu, Atilla ÖNTAŞ