From Mageia wiki
Jump to: navigation, search
SUNUM :

Documentation.png

Aşağıda Linux için yazılmış oyunların listesini bulabilirsiniz, söz konusu oyunların büyük çoğunluğu Mageia depolarında mevcut olmakla birlikte hepsini internetten de indirip kurabilirsiniz. Linux ve Oyun konusuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi için www.linuxgames.com sitesine veya oyunların resmi sitelerine girebilirsiniz. Ayrıca Ubuntu Türkiye'nin çıkardığı Sudo adlı derginin 5. sayısı da yeterli bir kaynak olacaktır. Sudo'nun 5. sayısını indirmek için tıklayınNotepad.png
Not Edin!
Resimleri asıl boyutlarıyla görmek için üstlerine tıklayın.


Freeciv
Nexuiz
Torcs
Heroes of Newerth
Vega Strike
Yo Frankie!
Secret Maryo Chronicles
Flight Gear
Second Life
Frets On Fire
OpenCity
Urban Terror
0 A.D.
Speed Dreams
Glest
Warzone 2100

Freeciv: Civilization oyununun alternatifi olabilecek sıra tabanlı bir strateji oyunu. Kullanıcıları oyunu Civilization kadar başarılı buluyorlar. Bir medeniyet seçiyor ve onu MÖ 4000 yılından başlayıp MS 2050 yılına kadar yönetiyor, farklı çağlardan geçiriyor, rakiplerinizi diplomatik, askeri, kültürel veya teknolojik yollardan yenilgiye uğratmaya çalışıyorsunuz.

Warzone 2100: Command&Conquer serisine alternatif olabilecek bir gerçek zamanlı strateji oyunu. Oyundaki amacınız dünyayı harabeye çevirmiş bir nükleer savaştan önce bu savaşı durdurmak yani başlamasını tamamen engellemek. Oyuna yöneltilen bir eleştiri, aksiyonun dozunun fazla kaçmış olması. tabii bazı kullanıcılar bundan oldukça memnunlar. Warzone 2100 kaynak kodlarının açık olması sayesinde olağanüstü bir hızla gelişiyor, sürekli yeni eklentiler ve haritalar yayınlanıyor. Resmi sitesinde neredeyse iki haftada bir yeni sürüm yayınlanıyor.

Open Arena: Quake 3'ün oyun motorunun kaynak kodlarının açılmasıyla birlikte ona alternatif olabilecek oyunlar özgür yazılım gönüllüleri tarafından geliştirildi. Bunlardan birisi de Open Arena, bu oyun haritaları, bölümleri, oynanışıyla Quake 3'ün birebir kopyası. Ve onunla aynı tadı alacağınızı umuyoruz.

Nexuiz: Bir başka Quake klonu, fakat aksiyonun doz daha yüksek. Müzikleri ve haritaları daha başarılı, sabitdiskte benzerlerine göre daha çok yer kaplıyor ama hakkını veriyor.

Alien Arena: Bir Quake klonu daha, Alien Arena, son derece ilginç silahları ile sizi oldukça eğlendirecek.

Urban Terror: Urban Terror de benzer bir oyun olmakla birlikte kendisini grafik kalitesi bakımından geliştirmiş, internet üzerinden oynanan bir oyun. Linux kullanıcıların en sevdiği aktivitelerden birisi de Urban Terror de birbirleriyle savaşmaktır.

Torcs: Need for Speed-Pro Street'in alternatifi olan pistlerde yarıştığınız bir yarış oyunu.

Trigger: Linux için yazılmış bir ralli oyunu.

Glest: Yer yer Warcraft'a benzetilen bol aksiyonlu ve ilginç ünitelere sahip bir gerçek zamanlı strateji oyunu.

Vega Strike: Uzayda son hız gezinebileceğiniz, kurt deliklerinden geçebileceğiniz ve uzay savaşları oynayabileceğiniz bir uzay oyunu, ayrıca oyunda aracınızı modifiye edebiliyorsunuz. Bu sayede biraz Yıldız Savaşları oyunlarını andırıyor.

Yo Frankie!: Bir özgür yazılım olan Blender ile tasarlanmış Big Buck Bunny adlı kısa animasyon filmi duymuşsunuzdur. Büyük ses getiren ve özgür yazılım dünyasının gücünü gösteren bu animasyonun platform oyunu Yo Frankie' adıyla çıktı. Oyun, görüntü kalitesi bakımından da animasyona benziyor.

Assault Cube: Counter Strike'ın Linux'deki karşılığı diyebiliriz, aksiyon, haritalar ve silahlar bakımından ondan eksiği yok fazlası var. Bootlara karşı da savaşabiliyorsunuz.

Battle of Wesnoth Eğlenceli bir sıra tabanlı taktik-strateji oyunu. Ayrıca kendi harita düzenleyisi de mevcut.

Secret Maryo Chronicles: Süper Maryo'nun yepyeni ve görüntü bakımından ondan daha kaliteli versiyonu. Özgür yazılım geliştiricileri tarafından geliştirilmiştir.

Lincity-NG: Simcity'e alternatif bir şehir planlama ve yönetme oyunu, oyunun bu yeni sürümüyle birlikte doğa olayları da oyuna dahil oluyor. Oyundaki amacınız sürdürülebilir bir ekonomi yaratmak ya da herkesi tahliye etmek.

Flight Gear: Bu oyun sayesinde artık Linux'da da uçuş keyfini yaşayacaksınız.

Second Life: Bir yaşam simulasyonu olan bu çevrimiçi oyunda gerçek hayatta yaptığınız her şeyi oyunda yapabiliyorsunuz, hatta uçabiliyor, ışınlanabiliyorsunuz. Her şey sizin hayal gücünüze kalmış. Oyunda kazandığınız parayı gerçek paraya dönüştürebiliyorsunuz, bu yolla Second Life kendi içinde milyonlarca dolar kazanan insanlar çıkardı. Şu an oyunun milyonlarca üyesi var, ayrıca pek çok şirket de oyunun içinde reklam ve fizibilite amaçlı bulunmakta(örneğin Türkiye'den Garanti Bankası, Vestel, Star Gazetesi) oyunun internet sitesinden Linux versiyonunu indirebilirsiniz, Özgür Yazılım olmasa da burada değinmeye değer gördük. Fakat oyun bağımlılık yapabilir, bilginize sunulur.

Super Tux Kart: Çocuklar için yaratılmış olsa da yetişkinlerin de çok eğleneceği bir 3D yarış oyunu.

PokerTH: Bilgisayara veya gerçek insanalara karşı Texas Hold'em Poker oynayabilirsiniz.

Frozen Bubble: Karşıdaki balonları doğru bir şekilde vurmaya çalıştığınız oyun çocukların gelişimi için birebir.

Neverball: Yuvarlanan bir topun gidişinden siz sorumlusunuz ve yoldan çıkmamasını sağlamaya çalışıyorsunuz. Oyunun grafikleri oldukça başarılı.

Extreme Tux Racer: Snowboard oyunlarına aleternatif bir oyun ama bir farkla: Oyunda snowboardınız yok, dağdan vücutlarını kullanarak kayan penguenler var. Grafikleri ile oldukça başarılı ve size hız hissini hissettirecek.

OpenTTD: Bir taşımacılık şirketini yönettiğiniz tabii onunla da sınırlı kalmadığınız tycoon oyunu.

Pychess: Zekası oldukça gelişmiş, zorlu bir satranç oyunu. Satranç seviyorsanız beğeneceğinizi düşünüyoruz. Diğer alternatifler ise; Gnome Chess, Dreamchess, Brutal Chess.

Beneath a Stell Sky: Bilimsel araştırma yapmak gibi ilginç bir fikre sahip oyun.

Freecol: Colonization oyununu duymuşsunuzdur. Oyunda ya Amerikayı sömürgeleştirmeye çalışan Avrupalıları ya da onlara karşı koyan yerlileri yönetiyorduk. İşte size özgür alternatifi. Ayrıca Freecal'a da bakabilirsiniz.

Sauerbraten: Başarılı grafikleriyle dikkat çeken bir 3D FPS oyunu. Savaştığınız mekanlar da oldukça ilginç.

Warsow: Bir tane daha 3D FPS oyunu ama bu seferki hızdan başınızı döndürecek.

Action Cube: Assault Cube'a benzeyen, onun grafik motoruyla hazırlanmış bir başka Counter-Strike alternatifi.

Opencity: Tıpkı Lincity gibi Simcity oyununa bir alternatif olan bu oyunda bir şehir kuruyor ve yönetiyorsunuz.

Frets On Fire: Guitar Hero benzeri bir gitar çalma oyunu, fakat bilgisayarınıza oyun için özel bir gitar bağlamak yerine klavyenizi kullanıyorsunuz, Guitar Hero şarkılarını çalıştırabildiği gibi kendi müziklerine de sahip.

UltraStar: Oyun şu anki en güncel sürümü UltraStar Deluxe. Sing Star benzeri bir oyun, karaoke yapmanıza ve şarkı söylemenize olanak veriyor, şarkıyı doğru söyledikçe puan kazanıyorsunuz. İhtiyacınız olan tek şey, bir mikrofon.

0 A.D.: Oldukça gelişmiş özelliklere ve kaliteli grafiklere sahip gerçek zamanlı bir strateji oyunu.

Speed Dreams: Gelişmiş grafiklere ve yarış seçeneklerine sahip bir motor sporları oyunu. Bazı Linux kullanıcılar tarafından Linux'taki en iyi motor sporları oyunu olarak kabul ediliyor.

Heroes of Newerth: Warcraft'a benziyor olsa da Glest gibi olmayıp, Warcraft'tan daha gelişmiş grafiğe, oynanışa ve haritalara sahip bir oyun olup tüm dünyada hayranları var. Özellikle de ses efektleri çok iyi. Oyun büyük bir hızla gelişiyor, sürekli yeni silahlar ve haritalar ekleniyor.

FreeDM: Doom oyununa açık kaynak bir alternatif. Doom'dan hiç eksiği yok, aynı gerilimi ve aksiyonu yaşatıyor.

Oyunlar hakkında sorunlarınızı ve diğer oyunlarla ilgili öğrenmek istediklerinizi forumumuza sorabilirsiniz.

Kaynak

Hazırlayan : xrumer