From Mageia wiki
Jump to: navigation, search
Drakconf multiflag.png
Other languages

Deutsch ; English ; Español ; Français ; Portuguese (Portugal) ; Türkçe ;


Bu sayfa, Mageia dağıtımına ait çeşitli kurulum ortamları hakkında ayrıntılı bilgiler içermektedir.

Mageia kurulumu için gereken ISO imaj dosyalarını buradan bulabilirsiniz.

Tüm Mageia ISO'ları hibridtir. Bundan dolayı sistemi kurma veya önyükleme için bir DVD/CD optik disk üzerine yakabilir veya USB bellek üzerine aktarabilirsiniz.


Yalnız kurulum ortamı

Mageia DVD ISO'su ve Dual-arc CD ISo'su geleneksel drakx yükleyiciyi kullanır, bunlar live (canlı) DVD/CD değildir. Bu yüzden de dağıtımı deneyemez ve önizleme yapamazsınız. Yalnızca sabit diske (veya USB sabit diskine) kurulumda kullanabilirsiniz. Bu ortamların herbiri hakkında ayrıntılı açıklama aşağıdadır.

DVD ISO

DVD iso'su KDE4, GNOME veya LXDE kurulumu için kullanılabilir. Bunlar disk üzerinde bulunan mevcut masaüstü ortamlarıdır. Drakx yükleyici kurulum sırasında çevrimiçi olarak Mageia depolarını ekleme yeteneğine sahiptir. Bundan dolayı disk üzerindeki mevcut paketlerden daha fazlasını kurabilirsiniz.

Mageia 2 DVD iso'ları sadece özgür açık kaynak yazılımları içerir. Bu yüzden de nVidia, ATI tescilli ekran kartlarının veya kablosuz ağ kartının sürücüleri, vs. gibi özgür olmayan yazılımları bulamazsınız. Bununla birlikte donanımınızın ihtiyacı olan özgür olmayan yazılımı kurmak için kurulum süresince yukarıda sözü geçen çevrimiçi depoları ekleyebilir ve kurulum sonuna doğru "Özet" aşamasında donanımınızı yeniden yapılandırabilirsiniz.

Mageia 3 ve üstü sürümlerde kurulum boyunca özgür olmayan yazılımları eklemek için size seçenek verilecek, bu yüzden yukarıda sözü geçen ekstra adıma ihtiyacınız olmayacak.

DVD iso iki sürüm şeklinde geliyor:

 • i586 (32bit)
 • x86_64 (64bit)

Not: 64-bit sürüm 32-bit donanım üzerinde çalışmayacaktır.

Dual arch ISO

Normal DVD iso'su gibi bu iso da geleneksel drakx yükleyiciyi kullanır. Dual Arch iso'nun bir minimum kurulum diski olduğu dikkate alınmalı (~ 700MB CD iso'su). Üstelikte bu iso üzerinde kullanılabilen masaüstü ortamı yalnız xfce4[1]'dür. Dual arch isonun en kuvvetli noktası hem 32 bit sistemde hem de 64 bit sistemde kullanılabilmesidir. 64 bit CPU saptandığı zaman yükleyici 64 bit için öntanımlı olarak çalışır.
Başlangıç GRUB menüsünün içindeki mimari seçimi artık çalışmıyor, bu yüzden komut satırında benzer seçeneği initrd=alt0/32/all.rdz veya initrd=alt0/64/all.rdz gibi ekleyebilirsiniz.

Bu iso genelde ileri kullanıcılar ve Mageia'yı hızlı kurmak isteyen sistem yöneticileri içindir. Bu iso da aynı drakx yükleyiciyi kullandığından, kurulum sırasında daha fazla paket, masaüstü ortamları vs kurmak için çevrimiçi depoları ekleyebilirsiniz.

Mageia 3'ten itibaren bu iso'nun atmel, bluez, ipw2100, ipw2200, microcode, radeon, ralink, rtlwifi, ve iwlwifi-*-ucode sürücüleri için özgür olmayan paketlerin sınırlı bir listesini içerdiğini hatırlatalım. Eğer non-free depoyu aktif hale getirirseniz onlara erişebilirsiniz.

[1] Yükleyici, ISO üzerinde olmamasına rağmen GNOME ve KDE kurulumu için seçenekler sunar. Onları çevrimiçi kaynaklardan kurabilirsiniz (Bunun çalışması için kurulum sırasında önceki adımların birinde çevrimiçi kaynakları ayarlamak zorundasınız).

Canlı (Live) CD ISO

Canlı (Live) CD isosu dağıtımı görmek ve incelemek için bir sabit disk üzerine kurulum yapmadan kullanılabilir. Tek yapmanız gereken ISO'yu indirip bir CD'ye yakmanız veya dd kullanarak USB bellek üzerine atmanız'dır. Dağıtımın nasıl olduğunu görmek için CD'yi veya belleği takıp sistemi başlatın. Eğer isterseniz masaüstündeki draklive yükleyici ikonuna tıklayarak Mageia'yı sabit diskinize kurabilirsiniz.

Bir CD isosu sınırlı kapasiteye sahiptir. Herbir Mageia canlı iso yalnız KDE4 veya GNOME olmak üzere tek bir masaüstü ortamı içerir. Ayrıca sınırlı kullanım alanı dolayısıyla herbir canlı iso yerel dillerin ve yerel desteğin de bir kısmını kapsamaktadır. Bu yüzden de canlı iso'lardan birini indirmek istediğinizde kendi dil desteğinizi içeren iso'yu seçtiğinize emin olun.

Sabit diskinize bir canlı iso kurulumu, canlı (live) isonun sanal dosya sistemini, makinenize (özel bir yapılandırma ile) basitce kopyalamadır. Bu yüzden Canlı (Live) iso'lar yalnız temiz bir kurulum yapmak için kullanılabilir, bir önceki sürümden yükseltme için kullanılamaz.

Ağ (Network) kurulumları

Ağ kurulumlarını, <mirror url>/Mageia/distrib/cauldron/$ARCH/install/images/ içerisindeki yansılar üzerinde bulabileceğiniz boot.iso veya all.img kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

boot.iso ve all.img, drakx yükleyiciyi başlatarak çevrimiçi kaynaklardan (internet üzerinden) kurulum yapmak için kullanabileceğiniz iyice küçültülmüş imaj dosyalarıdır.

 • boot.iso bildiğiniz iso dosyaları gibidir. Aynı diğer Mageia iso'larında olduğu gibi boot.iso'yu bir optik disk üzerine yakabileceğiniz gibi, USB bellek üzerine de aktarabilirsiniz (aşağıya bakınız). Kurulum hakkında daha ayrıntılı bilgi için Boot.iso_kurulumu sayfasına bakabilirsiniz.
 • all.img dd komutu kullanarak bir USB bellek üzerine atacağınız bir imaj dosyasıdır. Sonraki bölümde "dd" komutunun ayrıntıları açıklanmıştır. Tek yapacağınız komut satırında iso isminin yerine, all.img dosyasının yazılarak komutun çalıştırılmadır.

Bir USB bellek üzerine Mageia ISO atmak

Tüm Mageia ISO'ları hibrid'tir. Bundan dolayı Mageia'yı USB bellek üzerinden test etmek veya isterseniz kurulum yapmak için USB bellek üzerine atabilirsiniz.

Not: Flash aygıtı üzerine bir imaj dosyası atma işlemi, önceki dosya sistemini tahrip edecektir ve tahrip olmamış her bir veriye erişim de kaybolacaktır. Ayrıca bölümleme kapasitesi de imaj dosyasının boyutuna inmiş olacaktır. Bir başka değişle aygıt üzerindeki verileriniz risk altındadır.

Not: USB aygıt üzerine iso imaj dosyası kopyalamak için Unetbootin kullanılmamalıdır. (aşağıya bakınız).

Bir USB belleğe Mageia kurulum isosu atmak için çeşitli dd-temelli araçlardan birini deneyebilirsiniz:

 • copyiso2usbX buradan indirebilirsiniz. Bu şu an yalnız İngilizcedir fakat Mageia paketinin parçası olarak tasarlanmıştır. Bu script root olarak çalıştırılmalıdır ve scriptin çalışması için /etc/cron.daily/mlocate.cron dosyasına, dcfldd, cdialog, Xdialog, mlocate paketlerine ve yüklenmesi için udisks paketine gereksinimi vardır.
 • Mageia 4'ten itibaren IsoDumper depoda mevcuttur. Mageia 3 içinse buraya bakabilirsiniz.
 • Microsoft Windows için usbdumper'ı buradan indirebilirsiniz.
Eğer 'yazım hatası veya erişim engellendi uyarısı çıkıyorsa, şu yöntemi deneyin: konsolu (cmd) çalıştırın, 'diskpart' yazın, sonra 'list disk' yazın, ondan sonra da 'select disk' ile diskinizi seçin ve 'clean' yazın.
 • Eğer yukarıdaki işe yaramazsa bu sayfayı gözden geçirebilirsiniz.

dd komutu kullanarak USB aygıta Canlı (Live) ISO dosyalarını yükleme

 dd if=Mageia-7-x86_64.iso of=/dev/sd(x) bs=1M

(x) nedir= aygıtınızın ismi. Örn: /dev/sdb; /dev/sdc....vs

1419264+0 records in
1419264+0 records out
726663168 bytes (727 MB) copied, 273.084 s, 2.7 MB/s 
 • HİÇ BİR UYARI ALMADAN SABİT DİSKİNİZİN ÜZERİNE YAZILMA TEHLİKESİ OLDUĞUNDAN, AYGIT İSMİNİ DOĞRU KULLANMAYA ÇOK DİKKAT EDİN

İPUCU: USB aygıt adını görmek için konsolda lsblk veya mount yazın.

 • Daha sonra USB'yi güvenli kaldırın (Bağlı olması gerekir)
 • Tekrar mount yazın ve hangi aygıtın eksildiğine bakın
 • /dev/sda'yı ASLA KULLANMAYIN (Bu genelde ana sistem sürücüsüdür)

Bu yöntem bütün usb sürücüleri kullandığından aygıt bölümünün değil aygıtın ana adını belirtmek zorundasınız. Örn /dev/sde1 değil /dev/sde olarak yazmalısınız. Bu yöntemi kullanırken çok dikkatli olmalısınız çünkü yanlışlıkla bir SCSI veya SATA sabit disk üzerine imaj yazılması veri kaybına ve sistemin açılmamasına neden olacaktır.

LiveUSB ile çoklu önyükleme yöntemleri (doğrulanmış)

 • Bir Easy2Boot USB bellek/sabit disk yapın ve \_ISO\MAINMENU veya \_ISO\LINUX klasörüne ISO dosyasını kopyalayın.
 • Linux aracı MultiSystem Fransızca ve İngilizce olarak desteklenmektedir.

Diğer LiveUSB yöntemleri (doğrulanmamış)

 • Ücretsiz Windows aracı LiLi bir çok dağıtımı destekliyor.
 • Easy2Boot projesi RMPrepUSB bir grub4dos çoklu önyükleme USB sürücü çözümüdür. Linux dağıtımlarının %99'unun önyüklemesini yapar (genel yöntemler kullanılır). Yapmanız gereken grub4dos USB sürücüsünün \_ISO\MAINMENU klasörüne ISO dosyasını kopyalamak ve ISO dosyalarının birleşmesini garanti altına almak için birleştirme (defrag) yardımcı programını çalıştırmaktır. (Yazarın foruma gönderdiği iletisi)

Diğer LiveUSB Yöntemleri (şu anda çalışmıyor)

 • multibootusb bir sourceforge projesidir. Bu proje Grub4dOS önyükleyici (ve Gambas3) kullanan, çeşitli Linux dağıtımları veya Windows sürümleri için bir araçtır.
 • PenDriveLinux üzerindeki Windows araçları YUMI ve UUI (tekli ve çoklu önyükleme için) bir gün çalışabilir. Belki belleğe iso paketlerini açma, syslinux kullanımı (önyüklenebilir yapmak için) ve dağıtım dosyaları için konum belirtilen önyükleme parametre işlemleri ile çalışabilir.

USB Ortamından Canlı (Live) ISO Dosyalarını Silme

Mageia kurduktan sonra USB bellekten dosyaları kaldırma.

Mageia'dan

1) Konsolu açın ve root olmak için,

su

yazın ve arkasından şifrenizi girin

2) Aşağıdaki komut ile aygıtı saptayın.

fdisk -l

Bilgisayarınız üzerindeki 4GB'lık [gerçekte 3.98GB] bir bellek girdisi şöyle görünür:

Disk /dev/sdb: 3980 MB, 3980394496 bytes 4 heads, 16 sectors/track, 121472 cylinders, total 7774208 sectors Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes Disk identifier: 0x00000000

    Aygıt Açılış   Başlangıç     Son   Blocks  Id Sistem
 • sizin aygıtınız sdb'den farklı bir isimde olabilir.

Yeniden biçimlendireceğiniz aygıtın doğruluğundan emin olun, çünkü tüm veriler geriye dönüşü olmayacak şekilde kaybolacak!

Aygıtın boyutuna bakmak yeniden biçimlendireceğiniz aygıtı doğrulamak için iyi bir yöntemdir

3) Aşağıdaki komut ile aygıtı ayırın:

umount /dev/sdb

4) Aşağıdaki komut ile USB aygıtınızı fat32'ye yeniden biçimlendirin:

mkdosfs -F 32 -I /dev/sdb

Artık boş usb belleğiniz veya aygıtınız tekrar kullanım için hazırdır

Windows'dan normal bir biçimlendirme depolama kapasitesinin tamamını geri getirmeyecektir. Disk yöneticisi ile depolama kapasitesinin tamamını geri döndürmek mümkün olabilir. ipauly.com'dan BootIce, rufus veya HPformatUSB bölümü onarabilir.

İndirilen İmaj Dosyasının Bütünlüğünü Kontrol Etme

Temel

Mageia indirme sayfasında md5sum veya sha1sum olarak adlandırılan 16 rakamlı bir numarayı hiç fark ettiniz mi? Her ikiside indirilecek dosyadan bir algoritma tarafından hesaplanır. İndirdiğiniz dosyadan bu numarayı hesaplamak için algoritmayı sorguladığınızda, sayfadaki numara dosyanızla aynı ise indirdiğiniz dosya doğrudur, sayfadaki numara dosyanızdan farklı ise indirdiğiniz dosya yanlıştır. Bu durumda dosyayı tekrar indirmelisiniz.

Uygulaması

Konsolu açın (root olmanıza gerek yok) md5sum için aşagıdaki komutu kullanın:

[sam@localhost]$ md5sum path/to/the/image/file.iso

sha1sum içinse şu komutu kullanın:

[sam@localhost]$ sha1sum path/to/the/image/file.iso

Yukarıdaki komutlar sonraında bilgisayarınızda elde ettiğiniz numara (bir süre beklemeniz gerekebilir) ile Mageia tarafından verilmiş numarayı karşılaştırın.

Örnek:

Md5sum.png


İndirilmiş Bozuk ISO Dosyası Nasıl Onarılır

Eğer bir ISO dosyasını indirmek için uzun zaman geçirdiyseniz ve checksum testi başarısız çıktıysa paniklemeyin. ISO dosyasını tekrar indirmenize gerek yok. BitTorrent veya wget kullanarak ISO'yu yenilemek, indirmek veya kayıp parçaları onarmak mümkündür. Konu üzerindeki çok faydalı bir el kitabı olan Damn Small Linux wiki'deki bu makaleye bakınız.

Kaynak

https://wiki.mageia.org/en/Installation_Media

Çeviren: Fırat Kutlu